Warszawo, WRACAMY! To nie ILUZJA!
Długo wyczekiwany, 16. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle", odbędzie się w dniach 20-21 marca w warszawskim Kinie Iluzjon.
Podczas święta młodych filmowców po raz pierwszy pokażemy szerokiej publiczności etiudy naszych studentów, które złożą się na pokazy konkursowe, oceniane przez jury.
Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody.
- Przypłyniemy z tym, co najlepsze ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Pokażemy najnowsze etiudy naszych studentów: fabularne, dokumentalne, operatorskie i animacje.
Warszawo, WRACAMY! To nie ILUZJA! - zaprasza Krzysztof Brzezowski, szef festiwalu.
Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 r. Od początku założeniem "Łodzią po Wiśle" była promocja studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są emocjonujące i inspirujące.
Laureaci "Łodzią po Wiśle" zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach.
"Adaptacja" w reż. Bartosza Kruhlika została nagrodzona Grand Prix "Łodzią po Wiśle" w 2017 r., a potem doceniona na ponad 50. festiwalach zagranicznych. Jego debiut fabularny "Supernova" z 2019 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, zyskując przychylność zarówno widzów i krytyki.
Jagoda Szelc zadebiutowała głośnym filmem "Wieża. Jasny dzień.", który miał swoją premierę na Berlinale i przyniósł jej nagrody w Gdyni oraz Paszport Polityki.
"Lokatorki" w reż. Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem® (Student Academy Awards) w kategorii "Foreign Narrative" w 2016 r. W 2018 r. Klara Kochańska zadebiutowała pełnometrażowym filmem "Via Carpatia".
Etiuda animowana "Cipka" w reż. Renaty Gąsiorowskiej objechała festiwale na całym świecie, przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, Drezna i Bilbao oraz była prezentowana na Sundance Film Festival.
"Opowieści z chłodni" z 2010 r. w reż. Grzegorza Jaroszuka, zostały nagrodzone Grand Prix "Łodzią po Wiśle", a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Jego debiut fabularny "Kebab i Horoskop" z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, Londynie i Rzymie.
Etiuda dyplomowa "Bez śniegu" w reż. Magnusa von Horna, nagrodzona na "Łodzią po Wiśle" w 2011 r. i utorowała mu drogę do pełnometrażowego, głośnego debiutu "Intruz", który zdobył m.in. nagrody w Gdyni i Szwedzkiej Akademii Filmowej.
Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie uznani i cenieni filmowcy.
Leszek Dawid, reżyser filmów "Ki", "Jesteś Bogiem", "Broad Peak" (w 2004 r. jego "Bar na Victorii" wygrał festiwal), czy Jan Komasa, reżyser filmów "Sala samobójców", "Miasto 44","Boże Ciało" i "Sala samobójców. Hejter", który w 2004 r. został wyróżniony podczas "Łodzią po Wiśle" za etiudę "Fajnie, że jesteś".
Filmy co roku ocenia profesjonalne jury i przyznaje Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana oraz Wyróżnienia.
No Comments.