SMAK PHO / THE TASTE OF PHO

SMAK PHO / THE TASTE OF PHO

Wietnamsko-polski przepis na rodzinę

Polska, Niemcy 2019, 84'

w kinach: 20 marca 2020

język: polski, wietnamski

scenariusz i reżyseria: Mariko Bobrik

zdjęcia: Andrzej Wojciechowski

montaż: Benjamin Mirguet

muzyka: Aki Takase

dźwięk: Michael Kaczmarek

obsada: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec, Gia Khai Ton

producent: Benny Drechsel, Mariusz Włodarski

produkcja: Rohfilm Productions, Lava Films, Opus Film (koprodukcja), EC1 Łódź - Miasto Kultury (koprodukcja)

światowa premiera: 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián 2019

polska premiera: 13. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2019

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

OFICJALNY ZWIATUN
OFICJALNA STRONA FILMU

Cytaty prasowe:

Bobrik dotyka tematu z delikatnością, którą znamy z filmów Hirokazu Koreedy czy Ryusuke Hamaguchiego, porusza poważny temat w sposób wyzbyty sentymentalizmu, dodając słodką nutę i tworząc melodramat bez melodramatu. [...] debiutancki film Bobrik naświetla problemy, z jakimi stykają się migranci w sposób inny niż większość filmów i jest to perspektywa bardzo cenna.

Cédric Succivalli, International Cinephile Society

"Smak pho" to bezpretensjonalna, budująca historia o zmagającej się z problemami rodzinie znajdującej wewnętrzną harmonię, płynąca w przyjemnym rytmie wyznaczanym przez muzykę Aki Takase.

Joanna Kończak, Asian Movie Pulse

Historia o jedzeniu i tożsamości, miłości i poczuciu niezrozumienia, pracy i nowoczesności – "Smak pho" ukazuje nam wycinek codziennego życia tej rodziny, z ogromną wrażliwością ukazując wewnętrzne rozdarcie tych, którzy mieszkają daleko od kraju pochodzenia.

Vittoria Scarpa, Cineuropa

FINA Kino Iluzjon Culture.pl Docs Against Gravity Legalna Kultura Heliograf Festiwal Wisła 2019 FILMPRO Film Polski TVP Kultura KINO FILMTVKAMERA Ekrany Film & Media BliżejEkranu